marzec 07, 2024
1 kopia

Co nieco o pozycji SIADU ” W ” u małych dzieci

Pewnie nie jeden rodzic odchodzi od zmysłów kiedy widzi swoje dziecko siadające w pozycji „W” albo z jedną nóżką wyprostowaną a drugą zgiętą. Zastanawiacie się wtedy czy dziecko nie robi sobie krzywdy siadając w ten sposób? Zacznijmy od tego , że fizjologią jest różnorodność w rozwoju więc na początek postaram się Wam przybliżyć jakie rodzaje siadu spotykamy u małych dzieci : siad prosty  – dziecko ma aktywny tułów , nóżki wyprostowane z niewielkim zgięciem kolan siad boczny   – powinien występować  na obie strony siad skrzyżny ( tzw. kokardka) siad na piętach siad „W” – dziecko siedzi pomiędzy stopami z kolanami zrotowanymi do wewnątrz, z przodu patrząc na nóżki dziecka widzimy literę W Każdy z tych siadów możecie zaobserwować na różnym etapie rozwoju Waszego dziecka ale warto przyjrzeć się, który z nich dominuje w zabawie, żeby w razie potrzeby można było skorygować błędną pozycję siadu dziecka. Niewątpliwie zmorą większości rodziców jest siad w pozycji litery ” W „. Dlaczego dziecko wybiera właśnie tą pozycję najczęściej?
sierpień 31, 2023
slider_slide3_img1.png

Rehabilitacja dzieci – wolne terminy!

W marcu i kwietniu zapraszam wszystkich małych pacjentów na zajęcia rehabilitacyjne. Jeśli chcecie sprawdzić czy Wasze dziecko rozwija się prawidłowo, poznać w jaki sposób możecie bawić się z niemowlakiem poprzez ruch, dręczą Was pytania typu: ..dlaczego moje dziecko tak się pręży? dlaczego jeszcze nie siedzi? co z tymi krzywymi stópkami? – na te oraz inne pytania odpowie fizjoterapeuta pediatryczny.
W ofercie również rehabilitacja dzieci neurofizjologiczną metodą NDT Bobath, dostosowaną do indywidualnych potrzeb dziecka. Rezerwacja terminu pod numerem telefonu 691984037.
marzec 05, 2023
Plagiocefalia, brachycefalia

Plagiocefalia, brachycefalia ..a co to takiego?

Rodzice niemowlaków zgłaszają się do mnie często z problemem tak zwanej „krzywej, spłaszczonej główki” dziecka. Postanowiłam Wam trochę więcej opowiedzieć na ten temat, żeby uspokoić ale i też uwrażliwić rodziców na problem zniekształceń główki dziecka. Deformacje czaszki możemy podzielić na kilka rodzajów: plagiocefalię, brachycefalię, dolichocefalię i kraniosynostoze . Ja najczęściej obserwuję u swoich pacjentów plagiocefalię, której częstą przyczyną jest wrodzony kręcz szyi. Wasze dziecko będzie miało wtedy najprawdopodobniej trudność w czynnym i biernym obrocie głowy. Plagiocefalia może też wynikać z zarośnięcia szwu – wtedy  ruchomość szyi nie będzie zakłócona.
październik 03, 2022
Małe dziecko z hulajnogą

Hulajnoga dla dziecka 1,5 – 2 latka TAK czy NIE?

                         Drodzy Rodzice moich pacjentów! Pytacie mnie bardzo często o różne aktywności fizyczne dla swojego malucha. Dziś już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez promowanych jeździków, hulajnóg, skoczków, czy rowerów biegowych i może nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż granica wieku od której zaczynamy stosować ten sprzęt strasznie się przesunęła. Z niepokojem obserwuję trend „ Im wcześniej , tym lepiej” ale czy na pewno..? Postanowiłam podzielić się z Wami własnymi spostrzeżeniami na ten temat, będąc fizjoterapeutą pediatrycznym i matką  3-latki.