Rehabilitacja dzieci – a po co to wszystko?

Kiedy rodzi się dziecko, czujemy przeogromną radość… Zgodzicie się ze mną prawda? Radość, szczęście, spełnienie marzeń, duma – dla każdego rodzica jest to wielkie przeżycie. Często jednak po powrocie do domu ze szpitala, pojawia się strach. W głowie plączą nam się myśli –  czy poradzimy sobie z opieką nad takim maleństwem?  Jak je nosić by nie drżały nam ręce z nerwów? Jak przewijać dziecko, ubierać? W jakich pozycjach karmić niemowle? Jak się z nim bawić? Co nas powinno niepokoić  w rozwoju dziecka?  Tygodnie mijają,  dziecko nabywa nowe umiejętności ruchowe, a my obserwując je każdego dnia, zaczynamy porównywać je do ich rówieśników. Zastanawiamy się czy to, że dziecko jeszcze nie siedzi to normalne czy to już opóźnienie rozwoju ruchowego. Dlaczego nasze dziecko nie czworakuje? Dlaczego dziecko kiedy stoi wykrzywia na wszystkie możliwe strony świata swoje piękne stópki?

I tak pytań nie słychać końca… Na szczęście jest sposób, żeby rodzicielstwo było odrobinę łatwiejsze – umów się na konsultację do fizjoterapeuty dziecięcego, który od wielu, wielu lat codziennie, większą część dnia spędza z niemowlakami i nieco starszymi dziećmi. Ale uwaga… na nieprzespane noce kiedy ząbki wychodzą – nic nie poradzę uprzedzam… Na wizycie będziesz mieć możliwość zadania wszystkich pytań, które mogą budzić Twoją wątpliwość. Jeśli Twoje dziecko jest zdrowe, pokażę Wam jak pielęgnować dziecko, jak prawidłowo podnosić niemowle i nosić, jakie zabawki dobrać do jego rozwoju dziecka i jak się z nim bawić. Prawidłowa stymulacja rozwoju dziecka pozwoli Wam obserwować każdego dnia wiele nowych umiejętności ruchowych i poznawczych.

Jeśli Twoje dziecko zostało skierowane przez lekarza neurologa lub pediatrę na rehabilitację, pomogę Wam zrozumieć w jaki sposób powinien przebiegać rozwój psychomotoryczny dziecka. Opowiem jakie cechy są nieprawidłowe a jakie prawidłowe. W jaki sposób stymulować dziecko, żeby pomóc mu osiągnąć poszczególne umiejętności ruchowe tak, aby były jak najbardziej zbliżone do fizjologicznego rozwoju dziecka. Na zajęciach będę indywidualnie ćwiczyć z dzieckiem przy Waszej współpracy, no i oczywiście pokażę ćwiczenia, które będziecie wykonywać z dzieckiem w domu.

Zapraszam,
Magdalena Chwiałkowska (Pietrzak) – Rehabilitacja dzieci i niemowląt Poznań – Terapeuta NDT Bobath