Co nieco o pozycji SIADU ” W ” u małych dzieci

1 kopia

Pewnie nie jeden rodzic odchodzi od zmysłów kiedy widzi swoje dziecko siadające w pozycji „W” albo z jedną nóżką wyprostowaną a drugą zgiętą. Zastanawiacie się wtedy czy dziecko nie robi sobie krzywdy siadając w ten sposób? Zacznijmy od tego , że fizjologią jest różnorodność w rozwoju więc na początek postaram się Wam przybliżyć jakie rodzaje siadu spotykamy u małych dzieci :

  • siad prosty  – dziecko ma aktywny tułów , nóżki wyprostowane z niewielkim zgięciem kolan
  • siad boczny   – powinien występować  na obie strony
  • siad skrzyżny ( tzw. kokardka)
  • siad na piętach
  • siad „W” – dziecko siedzi pomiędzy stopami z kolanami zrotowanymi do wewnątrz, z przodu patrząc na nóżki dziecka widzimy literę W

Każdy z tych siadów możecie zaobserwować na różnym etapie rozwoju Waszego dziecka ale warto przyjrzeć się, który z nich dominuje w zabawie, żeby w razie potrzeby można było skorygować błędną pozycję siadu dziecka. Niewątpliwie zmorą większości rodziców jest siad w pozycji litery ” W „. Dlaczego dziecko wybiera właśnie tą pozycję najczęściej?

Przyczyn może być wiele, oto kilka z nich:

  • fizjologiczna antetorsja (przodoskręcenie) szyjki kości udowej – najczęściej występuje pomiędzy 3-7 rokiem życia i osiąga wartość 30-40stopni, objawia się zwiększoną rotacją stóp do wewnątrz. Dla porównania u osób dorosłych antetorsja wynosi 10-15 stopni i dlatego trudno jest nam wykonać siad ” W”
  • zwiększona torsja piszczeli – zazwyczaj do 3r.ż, oś długa piszczeli ulega skręceniu do wewnątrz,
  • szeroka płaszczyzna podparcia – sprzyja zabawie np domkiem dla lalek , kolejką, klockami, dziecko nie musi wykonywać dużej pracy w utrzymaniu aktywnego tułowia tak jak w przypadku siadu prostego
  • brak prawidłowych  zakresów ruchomości w stawach kończyn dolnych

Obserwując dziecko w codziennych czynnościach ruchowych powinniśmy sprawdzić jak radzi sobie z równowagą, koordynacją wzrokowo-ruchową, antygrawitacyjną pracą mięśni tułowia, gdyż wszelkie zaburzenia mogą wpływać na preferencję siadu – w tym  omawianego siadu w pozycji litery „W.” Siad ten wpływa na nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych prowadząc do zaburzenia całej postawy ciała. Dziecko może chodzić z kolankami i stopami skierowanymi do wewnątrz ,często potykając się o własne stópki. Ponadto dziecko ma problemy z utrzymaniem aktywnego tułowia przez co garbi się, w pozycji stojącej widzimy nadmiernie wystający brzuszek.  Jeśli Wasze dziecko preferuje ten rodzaj siadu warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który zdiagnozuje przyczynę siadania w pozycji „W” i zaleci odpowiednie ćwiczenia eliminując problem.

Jak powinien wyglądać idealny siad? W prawidłowym rozwoju psychomotorycznym dziecko nie spędza w tej pozycji zbyt wiele czasu, bo zwyczajnie woli się przemieszczać poznając świat. Zatem jeśli już znajdzie czas aby pobawić się klockami w siadzie, niech to będzie siad w różnych wariantach :)

 

2 kopia