Plagiocefalia, brachycefalia ..a co to takiego?

Plagiocefalia, brachycefalia

Rodzice niemowlaków zgłaszają się do mnie często z problemem tak zwanej „krzywej, spłaszczonej główki” dziecka. Postanowiłam Wam trochę więcej opowiedzieć na ten temat, żeby uspokoić ale i też uwrażliwić rodziców na problem zniekształceń główki dziecka.

Deformacje czaszki możemy podzielić na kilka rodzajów: plagiocefalię, brachycefalię, dolichocefalię i kraniosynostoze . Ja najczęściej obserwuję u swoich pacjentów plagiocefalię, której częstą przyczyną jest wrodzony kręcz szyi. Wasze dziecko będzie miało wtedy najprawdopodobniej trudność w czynnym i biernym obrocie głowy. Plagiocefalia może też wynikać z zarośnięcia szwu – wtedy  ruchomość szyi nie będzie zakłócona.

  • Plagiocefalia – skośnogłowie, główka spłaszczona z jednej strony, widoczna asymetria głowy
  • Brachycefalia – patrząc od tył główka jest  szeroka i płaska ( trochę przypomina trapez)
  • Dolichocefalia – długogłowie, główka dziecka jest spłaszczona po bokach, wydłużona
  • Kraniosynostoza – zniekształcenie główki , które wiąże się ze zbyt szybkim zrośnięciem jednego lub kilku szwów czaszki. Kształt główki uzależniony jest od tego, których szwów dotyczy zrośnięcie (dość rzadko występuje u dzieci )

 

Głowka dziecka normalna
Plagiocefalia – skośnogłowie
Brachycefalia

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Chwiałkowska Pietrzak Fizjoterapeuta

 

Ale co sprawia, że główka dziecka ulega zniekształceniu ?
Przyczyn może być wiele. Możemy je podzielić na trzy okresy w rozwoju dziecka :

  1. Ciąża – duża masa dziecka, nieprawidłowa ilość wód płodowych, pozycja dziecka w brzuchu mamy
  2. Okres okołoporodowy – uszkodzenie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego co skutkuje często kręczem szyi
  3. Okres poporodowyspłaszczenie głowy w jednym miejscu może wystąpić, jeśli dziecko leży z głową w tej samej pozycji przez dłuższy czas, zwłaszcza jeśli leży na plecach albo na jednym boku. Kości czaszki noworodka są cienkie i elastyczne, więc głowa jest miękka i może stopniowo zmieniać kształt, co skutkuje jej asymetrycznym rozwojem (pewnie zastanawiacie się teraz jak kłaść dziecko do spania skoro według najnowszych zaleceń nie powinniśmy tego robić na brzuchu z powodu śmierci łóżeczkowej SIDS.. no to jak dziecko ułożyć do snu?:)

Warto wiedzieć….
Asymetria główki u niemowląt jest najczęściej „odwracalna” zwłaszcza jeśli wdrożono wczesną rehabilitację u dziecka, jednak nie należy jej bagatelizować i traktować wyłącznie jako ” defekt kosmetyczny”. Ustawienie głowy dziecka wpływa na ułożenie reszty ciała, stąd spłaszczeniu główki może towarzyszyć: asymetria tułowia, miednicy czy twarzy. Ponadto Istnieje wiele badań, które wykazały zwiększone ryzyko opóźnienia rozwoju neurologicznego u niemowląt z asymetrią głowy od umiarkowanej do ciężkiej – zwykle postrzeganej jako opóźnienia w osiąganiu kamieni milowych, takich jak raczkowanie, siadanie i mówienie.